Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Najvšestrannejší prenosný reproduktor je od značky KENWOOD

Značka známá zejména svými kvalitními autorádii to občas zkouší i v trochu příbuzných odvětvích. Tentokrát zkouší na trh prorazit se svými dvěma novými přenosnými reproduktory. A můžeme potvrdit, že má našlápnuto dobrým směrem.
Nám se dostal do rukou vyšší model s označením CR-ST50DAB. Ještě existuje i to samé v nižší verzi s označením CR-M10DAB. Tyto dva modely mají absolutně stejné technické parametry a i funkcionalitu a výbavu. Jediný rozdíl je v osazených měničích. Vyšší model CR-ST50DAB disponuje dvěma 2“ měniči a menší jen jedním. Samozřejmě se nebudeme bavit o velikosti a hmotnosti, což už je zřejmé z fotografie.

Kenwood portable audio

I když výrobce řadí tyto modely mezi přenosné reproduktory, spíše bychom dali přednost definici skladnější. A i zaměření těchto reproduktorů je posunuté oproti klasickým přenosným reproduktorům trochu dál.

Parametry
Když jsme si zběžně prohlédli parametry, víme, že je to téměř ideální reproduktor, který na trhu chybí. Především disponuje zabudovaným FM RDS/DAB+ tunerem. Na tuto funkci přenosné reproduktory už pomalu zapomínají a spoléhají se na zdroj z připojeného zdroje, ale nedokážou samostatně fungovat. Bluetooth ve verzi 5.0 vám zabezpečí konektivitu s dalšími zařízeními, jako jsou mobilní telefony, notebooky či počítače bez potřeby jakéhokoli kabelu.

Měniče s max. výkonem 3W zabezpečí dostatek zvuku bez jakéhokoli zkreslení v běžné domácnosti. Na párty to není, ale svou úlohu někde na chatě, v domácnosti nebo u počítače si zabezpečí bez problémů.

Kenwood CR-ST50DAB

Téměř ideální reproduktor
Tím výpočet vlastností nekončí. KENWOOD CR-ST50DAB nás oslovil právě těmi maličkostmi, které jsou na první pohled možná neviditelné. Reproduktor můžete použít i jako PC reproduktor, protože na zadní straně disponuje konektorem AUX-In. Hned vedle je identický konektor, do kterého si můžete připojit sluchátka. Toto nám velmi chybí i na klasických PC reproduktorech. K počítači nebo jinému zařízení máte standardně připojené reproduktory, ale občas chcete poslouchat dál, ale nerušit okolí. Takto stačí na reproduktor připojit sluchátka, reproduktor se ztlumí a zvuk jde jen do sluchátek.

Kenwood CR-ST50DAB

Důležitou maličkostí jsou i ovládací tlačítka společně se stavovým displejem. Displej je dostatečně velký a dokonale čitelný. Sice se nedají konfigurovat možnosti zobrazení, ale není to potřeba. Primární je zobrazení aktuálního času a zdroje zvuku. U DAB+ či FM se vám zobrazuje název stanice + další stanice, pokud je daná vysílaná stanice posílá do éteru. Tlačítka poskytují základní ovládání, ale jsou tu doplňková tlačítka na uložení čtyřech rádio stanic (plus si můžete uložit do paměti dalších 16 stanic). To platí zvlášť pro FM a zvlášť pro DAB. Pravé otočné kolečko slouží na ovládání hlasitosti a levé je multifunkční. Např. v Bluetooth režimu funguje při stlačení jako PLAY/PAUSE. Slouží i na pohyb v menu, či jemné ladění. (Menší model CR-M10DAB má trochu jiné uspořádání).

Kenwood CR-ST50DAB

Přenosný reproduktor se definuje i tak, že by měl sloužit na přehrávání kdekoli. A když kdekoli, tak i tam kde není elektrická zásuvka a musí disponovat vlastním napájením. Navzdory tomu, jaké rozměry tento reproduktor má, nedisponuje vlastní vestavěnou baterií.

KENWOOD CR-ST50DAB se dá napájet pomocí 4 baterií typu AA. Může to být výhodou i nevýhodou. Záleží, z jakého úhlu se na to díváte. My v tom vidíme pozitivum. Po vybití integrované baterie potřebuje zdroj energie na další nabití. V tomto případě vám stačí vyměnit baterie. A baterie typu AA seženete na celém světě v jakékoli zastrčené vesničce. Podobně jako coca-colu.

Kenwood CR-ST50DAB

Dizajn reproduktoru
Na KENWOOD CR-ST50DAB se nám líbí i jeho dizajn s nádechem retra. Nikde není nic komplikovaného na ovládání a všechno je jasné. K dokonalosti nám chybí jen vyklápěcí rukojeť na přenášení. Ale jeho kvádrový dizajn se zaoblenými hranami nám přijde velice účelový. Nemáte problém umístit reproduktor do jakéhokoli prostoru. Měniče reproduktorů jsou jen v přední části zařízení hrající směrem dopředu. Nikde nic nevyčnívá a ani nepřekáží. Jediné co je nutné, aby reproduktor disponoval teleskopickou vysouvací anténou. Ta je umístěná v zadní části.

Kenwood CR-ST50DAB

Zvukové vlastnosti
Nebudeme si nic nalhávat. Není to žádný audiofilský zázrak, což není ani účelem takového reproduktoru. V dané kategorii je to nadprůměrný reproduktor, který je určený na běžné poslouchání. Většina ho bude používat na poslouchání rádia, kde, řekněme si pravdu, nevysílají v nějak vysoké kvalitě. Z čeho jsme byli překvapení je, že i digitální rádio vysílá někde na úrovni 128kbps. Navzdory tomu, pokud je datový tok na podprůměrné úrovni, přehraje dané vysílání na vynikající úrovni.

O něco horší je to už s přehráváním hudby. Hudbě chybí potřebná dynamika, hlubší basy a vyšší výšky. Měniče jsou optimalizované víc na střední pásmo, které všemu dominuje. Jak už jsme řekli dřív, je to reproduktor, kde primárně hraje digitální a analogové rádio. Na dennodenní poslouchání v pozadí, někde v kanceláři, doma v kuchyni je to ideální. Zastoupí svojí úlohu i jako reproduktor k počítači.

Kenwood CR-ST50DAB

Má i svoje chyby na kráse
Dokonalý reproduktor hledáme už velmi dlouho, ale tak jako při všem, nic není dokonalé.
Navíc každý má svoje preference. Pokud bychom měli zhodnotit tento reproduktor na všeobecné použití, dali bychom mu hodnocení někde na úrovni 85% až 90%. A co nám vadilo anebo chybělo?
-    Chybí rukojeť na přenášení, což tento dizajn reproduktoru vyžaduje
-    Nedá se vůbec vypnout podsvícení displeje (jen snížit jas)
-    Napájení je řešené přes speciální jack konektor. Výrobce už mohl zvolit USB napájení

Pozitiva převládají nad těmi pár negativy
- DAB+ / FM rádio
- rádiobudík
- Bluetooth 5.0
- Aux-In a sluchátkový výstup
- Namísto integrované baterie, napájení na 4x AA baterie
- jednoduchý a účelový dizajn
- skvělý poměr cena/výkon
- Roky ověřená kvalita značky KENWOOD (už od roku 1946)

Závěr
Pokud hledáte klasické rádio, tak KENWOOD je právě pro Vás. Vzali dizajn klasických tranzistorových rádií a vylepšili ho na moderní úroveň.  Disponuje navíc Bluetooth konektivitou ve verzi 5.0. Rádio si připojíte i k počítači pomocí AUX-In konektoru. Rádio si najde svoje místo všude, v kuchyni, garáži, pracovišti anebo na chatě. My ho doporučujeme všemi deseti.

Pošlete článek známému